1. Головна
  2. Новини
  3. Фінансові новини
  4. Чи зменшаться тарифи на опалення майбутньої зими?

Чи зменшаться тарифи на опалення майбутньої зими?

Фінансові новини

Нещодавно Кабінет міністрів Володимира Гройсмана прийняв рішення обмежити максимальний розмір тарифів на опалення, і не допустити їх зростання вище рівня, який він сам же й встановив. Тому майбутньої зими розцінки за опалення для українців за наявності лічильника не будуть перевищувати 1400 грн. За 1 Гігакалорію (Гкал), а якщо лічильника немає – то не вище 35,21 грн. за 1 кв. м.

Image

Крім того, уряд вирішив обмежити також і верхній розмір тарифів на гарячу воду. Тепер, якщо у вас у квартирі є рушникосушильник, то 1 кубометр гарячої води має коштувати наступного опалювального сезону не дорожче, ніж 83,66 грн. (з ПДВ), а якщо рушникосушильник не встановлений – то не дорожче ніж 75,74 грн. за 1 куб м.

На засідання уряду Володимир Гройсман розкритикував теплокомуненерго за занадто високі тарифи – цифри в платіжках, за його словами, беруться ледве не зі стелі. Інакше як можна пояснити, що в одних регіонах тариф на опалення складає 1,3 тис. грн. за 1 Гкал, а в інших – 2 тис., запитав прем’єр-міністр.

При цьому уряд оприлюднив середні цифри вартості комунальних послуг по країні – різниця дійсно вражає. Наприклад, у Києві та Київській області 1 Гкал тепла коштує 1611 грн., у Тернопільській області – 1746 грн., у Луганській – 1785 грн., у Рівненській – 1796 грн. за 1 Гкал, а у Кіровоградській області 2129 грн. за 1 Гкал. В окремих містах тарифи на опалення – просто космічні. Наприклад у м.Сміла Черкаській області тарифи за останній рік зросли майже на 20% і тепер містяни платять 2337,72 грн. за 1 Гкал.

Тільки чотири області на всю Україну мають на сьогодні у середньому тарифи нижче, ніж встановлені Кабміном 1400 грн.: це Одеська, Вінницька, Чернівецька та Івано-Франківська області.

Уряд підкреслив, що рішення обмежити рівень тарифів призведе до зниження цифр у платіжках українців в середньому по країні на 14%. Однак, наприклад, у Луцьку платіж за опалення квартири площею 63 кв. м зменшиться з нещодавніх 1363 грн. щомісяця до 1033 грн., у Тернополі власник квартири площею 37 кв м буде платити не 2301 грн. щомісяця, а 1844 грн., а ось к Рівному за квартиру площею 65 кв м житель міста буде платити не 3923 грн., а 3059 грн. Економія по цих регіонах складе 19-24%, а жителі Сміли, де самі високі тарифи у країні, взагалі зекономлять до 40%.

Крім того, уряд Володимира Гройсмана вирішив запустити цілу програму #ЧеснаПлатіжка, яка повинна з'ясувати, а чи не переплачують українці за опалення через жадібність власників теплокомуненерго або неуважність місцевої влади, яка дозволила встановити такі високі тарифи? Для цього прем'єр доручив Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Державній аудиторській службі провести аудит кожного теплокомуненерго. Прем'єр підозрює, що високі тарифи на опалення вже стали непоганою годівницею для деяких ділків, які саме за рахунок астрономічних цифр в платіжках заробляють великі гроші і потім виводять через офшори за кордон.

Однак у цього рішення Кабміну є і підводні камені, про які уряд вважав за краще нічого не говорити. По-перше, скоро вибори до Верховної Ради, і новий парламент буде формувати новий склад Кабміну. Це означає, що Гройсман, який братиме участь в цих виборах, рішенням по тарифам зробив собі непогану рекламу перед виборами, а ось виконувати його доведеться вже новому складу уряду.

По-друге, рішення Кабміну не зовсім узгоджується з буквою закону. Справа в тому, що за законодавством забороняється встановлювати тарифи на тепло нижче економічно обґрунтованих витрат на його виробництво. Тобто, якщо постачальники тепла у суді доведуть, що їх високі тарифи підраховані правильно, то вони можуть їх повернути, та ще з відсотками. Тобто, споживачі послуг тоді все одно заплатять.

По-третє, рішення уряду Гройсмана стосується тільки Києва та обласних центрів, а ось районній владі та владі інших міст знизити тарифи лише «рекомендовано». Це дискримінація, і це ще один причина, по якій це рішення можна скасувати в суді.

По-четверте, багато теплокомуненерго взяли кредити на ремонт і модернізацію тепломереж, а також залучили спеціальні енергосервісні компанії, щоб знизити свої виробничі витрати. Якщо теплокомуненерго не зароблять достатньо грошей, ці проекти можуть зірватися, і ми знову залишимося зі старими мережами та котельнями.

По-п'яте, Кабмін не оприлюднив свої підрахунки - чому саме 1400 грн. за 1 Гкал, а не 1300 або 1500? При цьому ніхто не вказав на те, що в листопаді цього року ціни на газ (а багато теплоенерго працюють на газі) можуть значно підскочити. Чи вистачить тоді котельням грошей на закупівлю газу - не відомо. Тому рішення уряду красиве, але от чи буде його втілено в життя – ще велике питання. У випадку ж з «КредітОН» таких проблем не виникне – швидкі кредити без довідки про доходи, найвигідніші кредитні умови і низька процентна ставка залишаються незмінними «фішками» компанії. Тому навіть якщо не буде вистачати на термінову оплату «комуналки», яка подорожчала, перехопити гроші до зарплати можна буде і в «КредітОНі».

Вам також буде цікаво

Записи відсутні