1. Головна
  2. Новини
  3. Фінансові новини
  4. Чи потрібно платити податки, якщо ти кіберспортсмен?

Чи потрібно платити податки, якщо ти кіберспортсмен?

Фінансові новини

В Україні, як і в багатьох інших країнах, офіційний з'явився новий вид спорту - кіберспорт або командне, а також індивідуальне змагання на основі відеоігор. Офіційне визнання обіцяє спортсменам не тільки переваги і приємне проведення часу, але і нову відповідальність перед державою в разі виграшу грошових призів, які в цьому виді спорту присутні повсюдно.

Crediton_cybersport

З огляду на, те що турніри по комп'ютерним іграм легалізовані в нашій країні зовсім недавно, єдиного і зрозумілого підходу до питання оплати податків з даних доходів поки немає. Для розуміння можливих механізмів оподаткування відштовхнемось від світового досвіду.

Багато країн, у тому числі: Італія, Південна Корея, Фінляндія, Росія, США, Індія, Китай, вже давно офіційно визнали кіберспорт і в них геймери вже давно мають офіційний статус і відповідно сплачують податки від своїх турнірних заробітків (призів).

Як нараховуються податки геймерів у світовій практиці?

У Китаї, наприклад, геймерів і організаторів змагань з кіберспорту віднесли до окремої офіційної професії, і такі спортсмени просто отримують зарплату, яка обкладається податком від 3% до 45% (в залежності від суми) і враховується в декларації про доходи.

У 2016 році кіберспортсменів офіційно визнали також і в Росії. Їх призові прирівнюються до доходів і оподатковуються, податок становить 13%-15% від суми. Найчастіше, податки за турнірні виграші оплачує Федерація комп'ютерного спорту (кіберспорту) Росії або організатори турнірів.

Австралійські кіберспортсмени оплачують свої виграші як отриманий прибуток від бізнесу. В ході прийняття рішення про формат оподаткування, австралійська влада виходила з наступного: приймаючи участь в турнірах, де за прямим ефіром змагань стежить більше 20 000 глядачів, гравець прирівнюється до артиста, а його виграш буде розцінений як прибуток артиста з відповідними оподаткуванням.

Чи враховувати українцям виграші від ігор в податковій декларації?

Найчастіше, кібер змагання організовуються за межами України, а виграші виплачуються переможцеві в доларах США або Євро у вигляді готівкових коштів. Виходячи їх цього, згідно із Законом України, спортсмен зобов'язаний задекларувати дохід в податковій і сплатити податки. Податки складаються з стандартного податку для фізосіб (18%) і ВС (1,5%). При конвертації валюти для декларації слід використовувати курс Нацбанку на момент отримання коштів. Декларація подається до 1 травня за попередній рік. Таким чином, приз, отриманий на турнірі необхідно обов'язково задекларувати в встановлені законодавством терміни.

У разі, якщо податок за виграш був оплачений за кордоном, наприклад, в країні проведення турніру, то необхідно керуватися договором про уникнення подвійного оподаткування між Україною і країною, де був отриманий виграш. Таким чином дохід буде задекларований на території України, однак, розмір податку, сплаченого на території України, буде зменшений на суму сплаченого за кордоном.

Для зарахування податку, сплаченого за межами України, українськими податковими службами, необхідно мати документ, що підтверджує суму виграшу і квитанцію про сплату податків за кордоном. Зазвичай це довідка з податкової служби країни, в якій проходив чемпіонат. Іноді цю довідку необхідно легалізувати - апостиль або завірення консульством. Є країни, з якими Україна не підписала договір про уникнення подвійного оподаткування. Тоді, призеру доведеться сплатити податки в двох державах.

З кожним днем кіберспорт в Україні стає популярнішим. У Києві планують будівництво арени для кіберспорту, що приверне в країну велику кількість гравців з усього світу і дозволить проводити міжнародні турніри в столиці.

Crediton_cybersport

На даний момент у Україні не продуманий механізм оплати податків з призових коштів не громадян України. Можна припустити, що платниками податків виступатимуть організатори змагань, але якщо переможець отримає виграш безпосередньо, то йому необхідно буде самостійно оформляти декларацію та сплатити податки з виграшу.

Кіберспорт в Україні тільки починає розвиватися, а гравці вже зараз мають можливість отримати великі перспективи і світове визнання як спортсменів. При цьому, даний статус несе і податкові зобов'язання, які необхідно виконувати. Гравцям слід якомога раніше розібратися з механізмами оподаткування і вчасно декларувати свої виграші, так як є ймовірність, що податкові служби незабаром займуться перевірками в даній сфері.

Вам також буде цікаво

Записи відсутні