1. Головна
  2. Новини
  3. Фінансові новини
  4. НБУ змусить банки чесно розповідати про умови кредитів

НБУ змусить банки чесно розповідати про умови кредитів

Фінансові новини

Національний банк України (НБУ) почав перейматися захистом прав громадян, які користуються послугами банків і інших фінансових установ, і має намір посилити контроль у сфері надання інформації про кредити. Поки що НБУ підготував попередній документ, який має назву «Концепція захисту прав споживачів фінансових послуг», і має намір обговорити його з банками та за участі громадськості, а потім - доопрацювати та прийняти. Цей документ передбачає, що для банків і фінансових установ буде підвищена відповідальність за якість послуг, що надаються, банки повинні будуть змінити підходи до розкриття інформації про вартість своїх продуктів і послуг, і навіть поміняти правила спілкування з клієнтами.

Image

Нацбанк на цей крок спонукала не зовсім благополучна ситуація на ринку: банки часто вдаються до хитрощів, надають неповну інформацію або ж зовсім приховують дані про справжній розмір комісії та платежів і навіть відверто брешуть в рекламі, наприклад, обіцяючи клієнтам кредити за ставкою 0%. В результаті позичальники банків часто бувають неприємно здивовані, коли виявляється, що платежі по кредиту насправді набагато більше, ніж обіцяв їм банківський клерк. Також банки часто буквально нав'язують додаткові послуги, такі як страхування кредиту або оформлення кредитної картки.

Це не тільки шкодить клієнтам, але й конкуренції між банками - адже якщо банк чесно розповідає про всі додаткові платежі і комісії, то його пропозиція виглядає менш вигідною, і тому клієнт йде в той банк, який недоговорює або відверто обманює.

Заступник голови НБУ Катерина Рожкова зазначила, що такі нечесні прийоми у вигляді оманливої ​​реклами або прихованих комісій дозволяють банкам заробляти непогані прибутки. Але це - виключно короткостроковий заробіток. У довгостроковій же перспективі така нечесна поведінка фінустанов підриває довіру до всієї банківської системи, стримує збільшення обсягів кредитування, і перешкоджає зростанню економіки. Ситуація, що склалася, не тільки порушує права українців на достовірну інформацію, а й знижує довіру до фінансового сектору, гальмує його розвиток і віддаляє від стандартів Євросоюзу, які повинні бути введені після підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

У Національному банку обіцяють, що незабаром будуть введені нові вимоги до банків, які передбачають, що фінустанови на своїх сайтах і в рекламі повинні надавати повну і достовірну інформацію про всі комісії та процентні ставки, передбачені умовами кредиту, а також попереджали клієнтів про всі ризики. Контролювати банки і фінустанови НБУ буде шляхом надання рекомендацій, а якщо це не допоможе – буде виносити попередження і штрафувати.

Ще два роки тому був прийнятий закон «Про споживче кредитування», який і повинен був забезпечити захист клієнтів банків. Однак цей закон зі своїм завданням не впорався – він не зміг забезпечити навіть надання банками достовірної інформації про вартість їхніх послуг, хоча це було основним завданням закону. Потім ситуацію повинен був змінити законопроект про захист прав споживачів фінансових послуг, але цей документ Верховна Рада все ніяк не може прийняти вже протягом двох років.

Тепер НБУ вирішив взяти ситуацію в свої руки, і навіть має намір створити у себе окреме управління, яке буде цілеспрямовано займатися захистом прав клієнтів фінансових установ.

За задумом НБУ, від цього виграють усі – споживачі отримають повну картину вартості кредитів, а банки – зможуть залучити нових клієнтів. За даними НБУ, на сьогодні близько третини населення не мають рахунків у банках, а це означає, що у банків є дуже хороша перспектива наростити свою клієнтську базу, якщо тільки банки закриють всі прогалини в розкритті інформації про вартість продуктів і послуг.

Функцію захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ планує запустити з початку наступного року. Однак «Кредітон» вже зараз чесно розповідає своїм потенційним клієнтам про процентні ставки і усі умови позик, і його клієнтам не потрібно побоюватися обману – підвищені вимоги, про які НБУ тільки говорить, компанія «Кредітон» вже виконує.

Вам також буде цікаво

Записи відсутні